Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A klíma elhelyezése: minden, amit tudni érdemes

2023. 07. 18. 12:13:00
A klíma elhelyezése: minden, amit tudni érdemes

A klímarendszerek szerepe egyre inkább felértékelődik, ahogyan az egymást követő hőhullámok elérik városainkat, munkahelyeinket, lakásainkat.

Egyre többen döntenek úgy, hogy komfortérzetük és egészségük védelme érdekében klímát telepítenek otthonaikba. De mi a klíma elhelyezésének megfelelő módja és mire érdemes ügyelnünk a tervezésnél, ha kültéri és beltéri klímát szeretnénk telepíteni?

Ezekre a kérdésekre keresünk most kimerítő válaszokat!

Mielőtt nekivágunk

Amikor valaki klímavásárlásra adja a fejét, akkor sok szempontot mérlegel, hogy végül a legjobb döntést hozza meg. Milyen klímát és mennyiért érdemes beszerezni? Melyik lesz a legmegfelelőbb választás? Csak hűtésre, vagy esetleg fűtésre is használni szeretné a rendszert? Mennyibe fog kerülni a havi fenntartása? Kikkel csináltassa, kik adnak rá jó ajánlatot?

A fenti kérdéseken túl egy másik fontos szempont az adott klímarendszer fizikai, térbeli elhelyezése, hiszen annak kültéri és beltéri egységeinek is meg kell találni a legmegfelelőbb lokációt. Ez ideális esetben megfelelő hely a klíma tökéletes működéséhez és az ingatlan már meglévő adottságaival is harmonizál, illeszkedik hozzájuk.

A továbbiakban részletesen kifejtjük, miképpen érdemes elhelyezni a klímát, a kültéri egységet, a beltéri egységet és mielőtt megvizsgálnánk néhány jellemző lakástípust. Mindemellett fontos kiemelni, hogy a klíma kültéri és beltéri egységének telepítéséhez már a tervezési folyamattól kezdve érdemes szakembert bevonni, ezáltal elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket és megelőzheted a váratlan helyzeteket. Kérj tőlünk személyre szabott ajánlatot klímatelepítésre és tervezésre.

 

A klíma elhelyezés: kihívások és alapelvek

Minden otthon vagy munkahely másmilyen, így másképpen is kell gazdálkodni a rendelkezésre álló térrel. A klíma van értünk, nem mi a klímáért, így jogos szempont, hogy olyan helyre legyen beszerelve, ahol tökéletesen elvégzi a feladatát, de nem teremt újabb megoldandó feladatokat.

Azt mindenképpen el kell fogadni, hogy egy klímarendszer telepítése az adott ingatlan bizonyos fokú átalakításával jár, ám ideális esetben ez se nem bonyolult, se nem rontja az adott élettér minőségét. Ugyanígy igaz a klímaberendezés kültéri és beltéri egységeire egyaránt az, hogy bizonyos kritériumok mentén kell őket elhelyezni, hogy megfelelő módon működjenek és hűtsék a lakást.

Mielőtt elhelyezzük a klímát, érdemes végiggondolni néhány alapvető szempontot:

  •  A klíma célja: Melyik helyiség az úgynevezett hőcsapda, a lakás legforróbb része, ahonnan a hő átsugárzik a többi szobába? Érdemes ezt kiválasztani és oda telepíteni a beltéri egységet.

  • Milyen a lakás vagy munkatér felosztása: Ha tagolt az ingatlan, ahová klímát kell elhelyezni, akkor megfontolandó több beltéri egység telepítése, a megfelelő hatásfok eléréséhez.

  • Figyelni kell a biztonságra: Úgy kell kiválasztani a helyet, hogy egyrészt elérhető legyen a tisztítás és a karbantartás számára, de se gyermekek, se velünk vagy körülöttünk élő állatok ne férjenek hozzá. A kültéri egységek esetében figyelni kell az esetleges falevelekre is, illetve más idegen testekre, amelyek belékerülve zavarhatják a klíma megfelelő szellőzését.

  • A szabad légáramlás elve: A klíma levegőt cserél, azt áramoltat, így természetesen úgy kell elhelyezni, hogy ezt semmi se akadályozza; ugyanígy nem lehet kitenni a kültéri egységet tűző, erős napfénynek, amely ronthatja a teljesítményét és élettartamát. Például a beltéri egységeket jellemzően a mennyezethez közel, de attól nagyjából 20 centiméterrel alacsonyabban kell telepíteni, így dolgoznak tökéletesen.

  • Okos helyhasználat: A klíma elhelyezése során találkoznia kell a rendelkezésre álló térnek és a hűtendő helyiségeknek, hogy praktikus helyet találjunk a klíma számára.

Nyilvánvaló, hogy a beltéri és a kültéri egységek elhelyezésének más-más szabályai és javasolt kritériumai vannak, amelyekről lentebb írunk részletesen.

 

Klíma kültéri egység elhelyezése

A kültéri egység elhelyezésénél természetesen számos olyan szempontot kell figyelembe venni, amelyek a lakáson kívüliségből és az eszköz működéséből adódnak.

A szaki gondja?

Amikor a kültéri egységnek helyet választunk, akkor nem árt rögtön praktikusnak lenni és végiggondolni, hogy milyen erőfeszítéseket kell hozni az elhelyezéséhez. Elég-e egy létra? Esetleg már magaslétra kell? Lehet, hogy állvány vagy alpintechnika szükséges hozzá? A kivitelezés során ez egy fontos szempont, hiszen valakinek fel kell másznia és be kell szerelnie a kiválasztott eszközt.

 

Klíma tetőre, falra, vagy a földre?

Mindhárom verzió kivitelezhető! Ha tetőre szeretné a tulajdonos a kültéri egységet elhelyezni, akkor tetőkonzol szükséges, igaz, így a kivitelezés is drágább, illetve a tetőnek is elég erősnek kell lennie ehhez.

Konzol segítségével falra is lehet szerelni a klíma kültéri egységét, álló konzol esetében földre is, de még fel is lehet függeszteni - ha elegendő hely áll rendelkezésre, akkor bármelyik opció választható, de konzol mindenképpen szükséges lesz. Fontos, hogy legyen előtte, mögötte, felette elegendő hely a falhoz képest, ha pedig a földhöz közel rakjuk, akkor a hóhatárra kell figyelemmel lenni.

Társasházak, panelek esetében jó, és magától értetődő választás az erkély, ennek hiányában segédtartókra kell támaszkodni.

 

A szellőzés

A klímáknak nagy mennyiségben kell cirkurálnia a levegőt, így a kültéri egységet nem lehet zárt térbe - például padlásra vagy pincébe - elhelyezni, különben nem garantált sem a biztonság, sem az optimális működés. Óránként akár kétezer légköbmétert is megmozgathat egy kültéri egység, így ez az egyik fő szempont a hely kiválasztása során.

Ha kikerülhetetlen kényszer nem áll fenn, akkor mindenképpen kerülni kell a zárt teres megoldásokat. A nem megfelelő légcserélés a klíma fogyasztását is drasztikusan növeli.

 

Védelem

Az elvárt működéshez védenünk kell a kültéri egységet az elemektől is, legyen az eső, szél vagy napsütés. Ha van lehetőség, az autónkat is garázsban tároljuk. 

 

Biztonság és udvariasság

Mivel a kültéri egység működése némi zajjal és a kondenzvíz csepegésével jár, minden esetben úgy kell kiválasztani a helyet, hogy az semmiképpen se szegje meg a normális együttélés szabályait. Egyes városokban helyi rendeletek is szabályozhatják, hogy miképp lehet kültéri egységet látható helyen elhelyezni. Társasházban szükséges a közös képviselőt megkérdezni az elhelyezés lehetőségéről.

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy se gyermekek, se házi- vagy vadállatok ne férjenek könnyedén hozzá - a klíma, elektromos berendezés révén, nem játékszer egyik csoport számára sem!

Ugyanígy szempont az esetleges falevelek, hulló törmelékek nyújtotta veszély is, ugyanis - finoman fogalmazva - ezek sem tesznek jót, ha bekerülnek a kültéri egységbe.

 

A kondenzvíz elvezetése

Míg hűtés során a beltéri egységben, addig fűtés során a kültéri egységben keletkezik nagy mennyiségű kondenzvíz. Az elvezetésére több megoldás is létezik: belekötni csatornába, vízelvezető ereszbe, zöldterületre folyatni, vagy elporlasztani a ventilátor segítségével.

Nagyon fontos, hogy ez a kérdés megnyugtatóan legyen megoldva, mert az irányítatlanul csepegő kondenzvíz egyrészt anyagi kárt képes okozni (például a falfestésben), de ha megfagy a járdán, akkor könnyen veszélyt jelent az arra járókra is.

 

Klíma beltéri egység elhelyezése

Az egészség védelmében

Egy klímarendszer nagymértékben javíthatja a komfortérzetet, de a nagy hőségben az egészséget is védi. Utóbbi szempontot figyelembe kell venni a beltéri egység elhelyezésénél is: mivel aktívan hideg levegőt áramoltat, így lehetőleg kerülni kell, hogy a kiáramló huzat megfázást okozzon, azt közvetlenül munka- vagy pihenőhelyre vezesse.

Ilyen kritikus pontok az ágyak, gyakran használt asztalok, fotelek, székek, bármi, ahol huzamosabb ideig tartózkodunk egy helyben.

 

Ideális hűtés és fűtés, avagy a teljesítmény és a tér kérdése

Talán ez előbbi a legfontosabb szempont, amikor a beltéri egységnek vagy egységeknek választunk helyet, hiszen minden eszköznek vannak korlátai, de optimális működési körülményei is. Okos választással megtalálhatjuk ezeket és erősíthetjük a hatékonyságot.

  • Nagy és tagolt lakás esetén nem lesz elegendő egyetlen egység. Több darab mono split, multi split (egy kültéri és több beltéri egység) klímára lesz szükség.

  • Érdemes nagy helyiséget választani és azt hűteni egyetlen beltéri egység esetén, ugyanis a közlekedőkben vagy a folyosókon elhelyezett klímák általában nem képesek több vagy nagyobb tereket lehűteni, de ezt egy helyszíni felmérés során lehet pontosan megállapítani.

  • Ha multi split klímát választunk, akkor az is egy működő konstrukció, ha a lakás két végében helyezzük el őket, így felerősödik a hatékonyságuk.

  • Ugyanakkor érdemes ajtó vagy ablak fölé, központi helyre telepíteni a beltéri egységet, így az hatékonyan fog hűteni. Ráadásul egy ajtóval szemben 2-3 méteren belül olyan bútor legtöbbször nincsen, amelynek a használatát akadályozná az oda áramló hideg levegő.

  • Általános szabálynak vehető a tér és a teljesítmény arányára, hogy 25 nm-ig 2,5 kW-os, 45 nm-ig pedig 3,5 kW-os teljesítményű berendezés az ideális. Családi házba vagy nagyobb térbe nem javaslunk már 5 kW-os gépet, mert zajos; sokkal megfelelőbb több beltéri egység alkalmatása.

 

A zaj kérdése

Sokak érzékenyek a hangokra, zajokra: számukra javasoljuk a japán klímákat (Daikin, Fujitsu, Panasonic), mert csendesek és diszkrétek. Itt kell megemlíteni azt is, hogy amíg a kültéri egységek valóban objektíven is hangosak lehetnek, a legtöbb modern beltéri egység zajhatása csak moderált, általában nem kellemetlen.

 

Gazdálkodás a hellyel és az adottságokkal

A beltéri egység átlagos mérete hosszúságra 80-90 centiméter, emellett 25-30 centiméter a magassága és a mélysége, ezen túl pedig szükséges a plafontól nagyjából 20 centiméter térközt hagyni, ugyanez vonatkozik az oldalfalakra is. Ezekkel a hiátusokkal kell felszerelni a beltéri egységet, hiszen máskülönben a fal vagy a plafon lefogná a szabad levegőáramlást.

Olyan helyet kell választani, ahol a fenti dimenziók bőven elérhetőek (tehát például nem egy magas szekrény és a plafon közé), az eszköz pedig könnyen hozzáférhető marad a tisztítás és a karbantartás számára.

Az is lehetséges, hogy a helyiség kicsi, ebben az esetben a kompakt méretű klímák a legideálisabbak. Példának lehet említeni a Panasonic Comapact, Mistubishi Kompakt, és az AUX Delta 2 beltéri egységeket.

Nagyobb ingatlan esetén, ahol van rendelkezésre álló hely, de sok a hűtendő szoba, ott egy kültéri egységet javaslunk több beltéri egységgel összekötve (multi split klíma).

A vízelvezetést is meg kell oldani, gyárilag nagyjából 20-25 méter hosszú csővel lehet számolni, amit horonymarással vagy esztétikus kábelcsatornával lehet elrejteni. A vizet el lehet vezetni a lefolyóba, ha erre nincsen mód, akkor másképpen kell összegyűjteni és rendszeresen üríteni.

 

Egy szó, mint száz

Ahogyan minden klímával felszerelendő ingatlan más, úgy minden ingatlantulajdonos is, tehát az igények és az elvárások is különbözőek lesznek, ezt pedig figyelembe kell venni a klíma elhelyezése kapcsán.

Csapatunk elhivatott abban, hogy a tervezéstől kezdve a megvalósításon át egészen a karbantartásig segítse a vásárlókat és kielégítendő igényeiket, hogy otthonukba vagy irodájukba a legmegfelelőbb hőmérsékletet teremtsék meg az új klíma segítségével

Amennyiben klímavásárláson gondolkodsz, esetleg a kültéri vagy beltéri egységek telepítésében van szükséged útmutatásra, akkor keress bennünket bizalommal!

Tartalomhoz tartozó címkék: Klíma