Fontos kiemelni, hogy Magyarországon életbe lépő szabályozás még szigorúbb is lesz, mivel magába fogja foglalni a műanyag poharakat és zacskókat is többek között. Hazánkban semmilyen korlátozás nem övezte eddig ezeket a termékeket, tehát ez egy nagy előrelépés a felesleges hulladék keletkezésének megelőzésében.
Na de pontosan, mit is tiltanak be?
A jogszabályba foglaltak alapján a 15 és 50 mikron közötti vastagságú zacskókat. A 15 mikronnál vékonyabb zacskók (másnéven kiflis zacskónak is hívnak) árát pedig a 20-szorosára fogják emelni. A jelenlegi 57 Ft/kg-ról 1900 Ft/kg-ra. Számos boltban, azonban már megjelentek a lebomló műanyag zacskók az elmúlt évben, de most ezekre is bevezetnek egy termékdíjat, 500 Ft/kg-ot. A lebomló kifejezés nem a legmegfelelőbb számukra, mivel ezek nem maguktól a természetben bomlanak le, ha nem csak speciális ipari körülmények között, tehát a környezetvédelem tekintetében szintén problémásak. Továbbá a klasszikus füles zacskóknál csak a lebomló változatot engedélyeznék, szintén 500 Ft/kg termékdíjjal.
Hogyan változnak ettől a mindennapjaink?
A rendeletben szereplő listán megjelenő termékeket csak fenntartható anyagokból lehet csupán gyártani és forgalmazni, ebből adódóan, mi is csak ílyen termékeket fogunk tudni megvásárolni. Szerencsénkre ezen termékeknek már ma is megtalálható környezetbarát változata, melyet természetes anyagból állítanak elő például fából (evőeszközök, evőpálcikák, tányérok, poharak). Fültisztító pálcikából is létezik több használatra alkalmas.
Továbbá a hungarocellből és általában egyszer használatos műanyagból készült ételhordó és italtartó dobozokra is érvényes lesz a rendelet, valamint ezek fedelére. Előbbire megfelelő alternatíva lehet a vastagabb papírdoboz.
De miért is jó ez nekünk?
Azzal, hogy kivezetjük az egyszer használatos műanyagokat - melyek mind a környezetre, mind az emberi egészségre károsak - nagy mértékben hozzájárulunk a környezetvédelemhez és nem mellékesen gazdaságpolitikailag is hatékonyabb megoldás a többször használat vagy, hogy újra tudunk valamit hasznosítani. Az EU-ban napjainkban körülbelül 25 millió tonna műanyaghulladék keletkezik és ennek mindösszesen 30 %-át hasznosítjuk újra.