Megkeresés - ki telepíti a napelemes rendszeremet?
Az első lépést mindig a vásárlónak kell megtennie, mégpedig azzal, hogy jelezi az igényét egy-egy napelemes rendszerre egy erre szakosodott cég felé. Innentől kezdve a cél közössé válik és míg Te jelezted, hogy elkötelezett vagy egy aránylag nagyobb projekt mellett, addig mi el tudjuk kezdeni a munkát, amely részleteit alább mutatjuk be.
Napelemes rendszer engedélyeztetése
A következő lépés az engedélyeztetés, amely folyamat konkrét lépései adottak, azonban ezek részletei attól függenek, hogy az ország melyik területén élünk, hiszen ezek áramszolgáltatónként eltérnek egymástól. Az alábbi lépések jól mutatják azt, hogy mire kell számítanunk engedélyeztetéskor:
-
Igénybejelentés
A csatlakozási igényünket egy formanyomtatvány benyújtásával kell jelezni az áramszolgáltatónk felé. Ez tartalmazza a rendszer alapadatait tartalmazza, úgy mint teljesítmény és a belső hálózat típusa. A nyomtatványokat postai és elektronikus úton is be kell nyújtani.
-
Elsődleges tájékoztatás
Az áramszolgáltatónak 30 nap áll rendelkezésre az igénybejelentő elbírálására. A bírálatnak része a műszaki felülvizsgálat, amelynek célja, hogy felmérje, hogy az adott helyi elosztóhálózat elbírja-e az igényelt napelemes rendszert. A felülvizsgálatot követően a szolgáltató megküldi a tájékoztatót a csatlakozás műszaki és gazdasági feltételeiről.
-
Csatlakozási tervdokumentáció
Ha megkaptuk és elfogadtuk az áramszolgáltató által küldött műszaki felülvizsgálatot, akkor 90 nap áll rendelkezésünkre arra, hogy benyújtsuk a csatlakozási dokumentációt. Ezt a dokumentumot villamos tervezési jogosultsággal rendelkező személynek, vagy erre jogosult cégnek kell elkészítenie. A csatlakozási dokumentációnak csak a kivonatát kell benyújtani az áramszolgáltató felé.
-
Jóváhagyás
A fentebb említett csatlakozási dokumentáció elbírálására az áramszolgáltatónak 15 nap áll a rendelkezésére. Ez az utolsó jóváhagyási kör, amely sikere esetén már elindulhat a kivitelezés.
-
Kivitelezés
A kivitelezés a fizikai lépcsője a napelemes rendszernek, amely talán a legfontosabb is. Éppen emiatt a munkálatok részletes leírására egy külön fejezetet szenteltünk ebben a blogban.
-
Készre jelentés
A készre jelentés a kivitelező cég feladata az áramszolgáltató felé, amely a munkálatok befejeztével történik meg. Ezt követően az áramszolgáltató megküldi a felhasználó részére az új hálózat-használati szerződést, amely szintén tartalmazza a napelemes rendszer adatait.
-
Kétirányú mérőóra felszerelése
A következő fejezetben is fogunk írni róla, de a folyamat nagyon fontos része a kétirányú mérőóra, hiszen ez elengedhetetlen akkor, ha vissza is akarunk táplálni a hálózatba.
-
Szerződéskötés
A folyamat végső állomása a szerződés megkötése, amelyben az ügyfél és az áramszolgálató rögzítik az elszámolás részleteit. Jelenleg a szaldó elszámolást érdemes választani lakossági szinten.
Fontos megjegyezni, hogy ez az engedélyezési eljárás a teljes folyamatot leírja az igénybejelentéstől egészen a működő napelemig. Ahogy említettük ezek közül a lépések közül a fizikai kivitelezés részét lentebb is részletezzük.
További fontos dolog, hogy a Powerie Kft. és partnerei napelem rendszer kivitelezésénél az engedélyeztetési eljárást is elvégzik a Nevedben, amely mindkét fél számára előnyös konstrukció.
A napelemes rendszer fizikai kivitelezése
-
Tervezés és helyszíni felmérés
A tervezés esetén a legfontosabb szempontok a tető típusa, annak dőlésszöge és terhelhetősége. Ezen kívül fontos még a tető tájolása és az árnyékosság, hiszen a legnagyobb mennyiségű energiát, ugyanis a déli fekvésű napelemes rendszer tudja biztosítani. A fenti paraméterek függvényében eltérő rendszereket fogunk javasolni Neked, hiszen például némi árnyékosság estén optimalizálásra van szükség, míg tetőtípustól függően változhat a tartószerkezet típusa is.
A szükséges információkat beküldött fényképek és tervrajzok alapján is össze tudjuk gyűjteni, azonban a legkézenfekvőbb megoldás a helyszíni felmérés.
-
A tető ellenőrzése statikai szempontból
A tető állapotát ellenőrizni kell, amely során még a rejtett hibák feltárására is ügyelünk. Ez a lépés – csakúgy – mint a többi kihagyhatatlan, hiszen egy rossz tetőre szerelt napelemes rendszer életveszélyt is okozhat.
-
A tartószerkezet felszerelése (acélkampók és alumínium tartósínek)
A tartószerkezet alapja edzett acélból készül, amelyek felszerelése után a speciális profillal készült alumínium tartósínek elhelyezése következik. Az alumínium és a rozsdamentes acél időtálló, ezért hosszú élettartamot biztosítanak.
-
A napelem táblák rögzítése
A kész tartószerkezetre kerülnek rá a napelemek, amelyek csatlakozódobozok és kábelek segítségével kapcsolhatók össze. A csatlakozók vízzáró borítást kapnak.
-
Inverter felszerelése
Az inverter elengedhetetlen része a napelemes rendszernek, amelynek felszerelése rögtön a napelempanelek után következik. Az inverter feladata, hogy a napelem által termelt egyenáramot váltakozó árammá alakítsa, amely így igazodik a közüzemi hálózat frekveciájához és feszültségéhez. Részletesebben itt olvashatsz az inverterről: https://www.powerie.hu/energetikai-blog/miert-kell-es-mi-az-az-inverter-96
-
Hálózati bekötés kialakítása
A felépült rendszert rá kell kötni a ház villamosenergia-rendszerére, amely szintén csatlakozók és kábelek segítségével történik.
-
Védelmi berendezések beépítése
Mint a villamos rendszerek nagyrészét, így a napelemes rendszert is védelmekkel kell ellátni. A védelmi rendszerek árát és fajtáját az árajánlatban látni fogod és kollégáink feladat ennek szakszerű beszerelése.
-
Próbaüzem
A próbaüzem során kollégáink még a helyszínen kipróbálják, hogy a napelemes rendszer megfelelően működik-e és teljesen mértékben kész-e az átadásra.
-
A villanyóra cseréje
Ez az utolsó lépés azonban nagyon fontos ahhoz, hogy a szaldó elszámolásban részt tudjunk venni. Ezt a szolgáltató ingyenesen elvégzi 3×16 amper alatt mindenhol. Előfordulhat azonban, hogy korszerűsíteni kell a villanyórát vagy az elosztó szekrényt, ez plusz költségekkel járhat. Ilyenkor kétirányú mérőóra kerül felszerelésre, amely azt is tudja mérni, hogy mennyi energiát táplálunk vissza a hálózatba.
Érdemes-e szakértői segítséget kérni?
A napelemes rendszerek tervezése és kivitelezése során több szempont miatt is, amelyek közül a két legfontosabb a méretezés-gazdaságosság, illetve a balesetvédelem témakörök.
Balesetvédelem
A villamos rendszerek kivitelezése nem elhanyagolható mértékű kockázatokat hordoz, ami miatt komoly szakértelmet igényel. Az első veszély magát a szerelőt érinti, hiszen az áramütés kockázata fennállhat, akkor nem megfelelő szakértelemmel rendelkezik a kivitelező személy. Egy napelemes rendszer egyenáramú körében, akár 1000 V DC feszültég is lehet, amely már életveszélyes is lehet. A szakemberek rendelkeznek olyan szigetelt szerszámokkal, amelyek megfelelő használat mellett már biztonságos a kivitelezés.
A kockázatok további részletezéséhez ismernünk a napelemes rendszerek működési modelljét is. Az inverterekkel foglalkozó cikkünkben írtunk róla, hogy a napelemek által egyenárammá alakított energiát az inverter alakítja át a háztartásokban is használt váltakozóárammá. Az egyenáram fontos tulajdonsága az ívhúzó képessége, amely lényegében azt jelenti, hogy egy esetleges megszakadás esetén a két szabadon maradt vezetékvég között villamos ív jön létre. A villamos ív tulajdonképpen egy nagyon magas hőmérsékleten izzó villamos jelenség, amely a nagy hőhatás miatt tűzveszélyt is jelent. Ha a napelemes rendszert helytelenül szereljük be, akkor előfordulhatnak szakadások az áramkörben, akár a kivitelezés után több hónappal is, amely pedig tűzesethez is vezethet.
Végül pedig fontos megemlíteni a villámvédelmet, hiszen fémszerkezetre szereljük fel a napelemet. Ennek megfelelően, olyan szakembert kell választanunk, aki tisztában van a szigorú villámvédelmi előírásokkal és képes úgy összeszerelni a rendszert, hogy az megfeleljen azoknak.
Méretezés-gazdaságosság
A szaldós elszámolásról és a napelemes befektetésekről szóló cikkünkben is írtunk róla, hogy a beruházási költség az elszámolási modell és a megtérülési idő nagyban kapcsolódnak. Részletes információkért olvassátok el ezeket a cikkeinket is.