Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bemutatjuk a fűtőpanel technológiát, készülj te is velünk a télre

Powerie Csapat
2021. 09. 21. 20:13:49
Bemutatjuk a fűtőpanel technológiát, készülj te is velünk a télre

Modern, letisztult és hatékony. Ezekkel a tulajdonságokkal lehetne legjobban jellemezni mai blogunk főszereplőit, az elektromos fűtőpaneleket. Ma bemutatjuk nektek a technológiát, amellyel egy ilyen berendezés felmelegíti otthonod, illetve kitérünk a egyéb működési jellemzőkre is. A skandináv országokban közkedvelt és elterjedt megoldásnak számít ez a technológia, amelynek nagy jövője lehet itthon is, ezért mindenképpen érdemes szem előtt tartani.

Elektromos fűtőpanelek technológiája, működése és fogyasztása

Az elektromos fűtőpanel konvekciós elven működik, vagyis nincs szükség arra, hogy ventilátor legyen benne. A hideg levegő a fűtőtest alján áramlik be, majd felmelegszik. Ahogy melegszik sűrűsége egyre csökken, ezért felfelé áramlik, végül pedig a fűtőtest tetején kiáramlik. A fűtőbetét egy kerámiaházban lévő speciális ötvözet, amelynek a hőmérséklete relatív alacsony, nem izzik, ezért élettartama gyakorlatilag örökösnek tekinthető. A fűtőtest beépített termosztáttal rendelkezik, amely kapcsolóüzemmel vezérelt. Ez azt jelenti, hogy amikor a levegő eléri a kívánt hőmérsékeltet, akkor a fűtőtest kikapcsol, ezért nagyon takarékosnak tekinthető a működése. A beépített processzor márkától függően kb. 0,5-1 Celsius fokos vezérléssel tartja a hőt, így a helyiség sohasem lesz sem alul, sem pedig túlfűtött. A fűtőpanelek működése teljesen hangtalan, mert nincsen bennük mozgó alkatrész, mindössze az áramló levegő hangja hallható.

Az energetikai berendezések fogyasztását az energiahasznosítási tényező határozza meg. Az elektromos fűtőpanelek fogyasztása esetében sincs ez másképp. Ezek energiahasznosítási tényezője minden esetben 1:1. Ez azt jelenti, hogy a felvett energiát 100%-ban átalakítja hőenergiává. Ezzel szemben a klímák esetében a szezonális fűtési hatékonysági fok általában 4 körül mozog. Azaz egy egység villamosenergiából négy egység hőenergiát képes előállítani. Természetesen ez ilyen téren más, mert a klímák ugye szakszerű beszerelést igényelnek és ventilátor található meg bennük, szóval nagyobb zajterheléssel járhatnak otthonunkban. 

Az elektromos fűtőpanelek szerelése és beüzemelése

Az energetikai berendezéseknél mindig fontos kérdés a beüzemelés és a felszerelés. Ebben a kérdésben is csak jó hírrel szolgálhatunk, ugyanis a fűtőpanelek felszerelése nem igényel szakembert. Te is könnyedén és gyorsan elvégezheted a szerelést otthon. A tartókonzolt 4 csavarral kell a falhoz rögzíteni, majd ráakasztani a fűtőpanelt. Végül csak be kell dugni a konnektorba és már készen is vagyunk. A klasszikus 230 V-os dugalj teljesen megfelelő a fűtőpanel működtetésére. Az egyes típusokhoz szükséges áramerősséget az adott fűtőpanel termékoldalán, vagy katalógusában találod. Amennyiben több panelt is tervezel vásárolni, célszerű egyezteti egy villanyszerelővel, vagy kollégáinkkal a Powerie-nél, mert szükséges lehet az otthonunk villamos hálózatának bővítése/fejlesztése is.

A fűtőpaneleket függőleges falfelületre, a padlótól 10-20 cm-re kell elhelyezni. Magasabbra helyre való felszerelésük hatékonyság vesztéssel jár, amely a fentebb leírt működési elvből fakad. Fontos azonban, hogy ez a hatékonyságvesztés nem számottevő, aminek köszönhetően találkozhatunk mennyezetre szerelt fűtőpanellel is, még akkor is, ha ez nem ajánlott. Lehetőleg nyílászáró alá szereljük fel, de ha ez nem megoldható, helyezhetjük a helyiség egyéb részeire is. Csak vízszintes, fekvő helyzetben működnek megfelelően, függőleges felhelyezésük nem szakszerű ezért ezt el kell kerülni.

Elektromos fűtőpanel garancia és költségek

Ezeknek a termékeknek a garanciaideje természetesen függ attól, hogy konkréten, melyik gyártótól szerezzük be őket, de általánosságban elmondható, hogy a gyártók hosszabb, akár 5 éves garanciát is vállalnak. A fűtőpanelek esetben kifejezetten hosszú élettartammal számolhatunk, amelynek oka, hogy nincsen bennük mozgó/forgó alkatrész. Ez az oka annak is, hogy a gyártók gond nélkül mernek hosszabb időre garanciát vállalni.

Amikor egy adott fűtési technológiáról beszélünk, természetesen nem mehetünk el a költségek mellett sem szó nélkül. Ahogy említettük az elektromos fűtőpanelek magas hatékonysággal működnek, azonban általánosan elmondható, hogy hazánkban a villamos fűtés, magasabb számlát vonz maga után, mint a gázzal történő. Amennyiben érdekel Téged a villamos, illetve a hagyományos fűtés összehasonlítása iratkozz fel a hírlevelünkre és az ott megkapott energetikai kisokosban részletes számítást találsz erről a témáról. A költségvonzatnak azonban érdemes megvizsgálni a másik oldalát is. Mint említettük a számlánk valószínűleg magasabb lesz, mint a hagyományos fűtési rendszer esetében, azonban beruházási költségen sokat tudunk spórolni. Egy átlagos méretű (50nm-es) lakás fűtését nagyjából 200-400.000 forintból tudjuk megoldani elektromos fűtőpanel segítségével, míg egy hagyományos gázüzemű cirkó rendszer kiépítése kb. 800.000-1.000.000 forintra kalkulálható.

Folyamatosan bővülő elektromos fűtőpanel kínálatunkat az alábbi linken tudod elérni.