Milyen hatásai vannak a magas páratartalomnak?
A levegő vízgőztartalmát szoktuk a (relatív) páratartalom fogalommal jellemezni. Ez százalékban fejezi ki azt, hogy a maximálishoz képest mekkora a vízgőztartalom a levegőben.
A páratartalomtól jócskán függ hőérzetünk, valamint ez befolyásolja testünk hőleadó képességét és a levegőben élő allergének, mikroorganizmusok, köztük a penészgombák számát is.
Az optimális páratartalom 40% és 60% körül mozog. Ennél magasabb páratartalom esetében például az izzadság nem képes elpárologni, így mi sem tudunk megfelelő mértékben természetes módon lehűlni.
Továbbá magasabb páratartalom esetén melegebbnek érzékeljük az adott hőmérsékletet, ez pedig ronthatja közérzetünket.
Az optimális benti hőmérséklet kapcsán általánosságban elmondható, hogy a nappaliban érdemes 21 °C-ot tartani, míg a hálószobában 19 °C-ot. Ennél 1-2 °C-kal melegebbet érdemes a kisgyermekek szobájában csinálni.
Magas páratartalom esetén a levegőben élő penészgombák, atkák mennyisége is nő, amely idővel szénanáthához vagy asztmához vezethet.
Ezek az állapotok nemcsak kellemetlenek, de az életminőséget is rontják. Kutatások kimutatták, hogy az atkák száma 80 %-os relatív páratartalom esetén a maximális.
A gombáknak - köztük a penésznek is - a 75 %-os relatív páratartalom a legjobb, ekkor nagy iramban kezdenek el fejlődni az ingatlan legnyirkosabb részeiben.
Ez jellemzően a fürdőszoba, konyha, illetve az ablak és az ajtókeret. Ha már megjelentek, lehet ellenük küzdeni, de teljesen nem tudjuk elpusztítani őket. Ezért fontos a megelőzés, amit a páratartalom optimális szinten tartásával tudunk elérni. Ebben és a penészedés elleni harcban segítségünkre lehet:
-
rendszeres, napi szellőztetés a levegő frissen tartása miatt
-
páramentesítő gépek és készülékek használata
-
a már kialakult penész irtása erre szánt vegyszerrel
-
kézi takarítás, a penész eltávolítása
-
“napoztatás”, a természetes fény ugyanis elpusztíthatja a penészgombát
Páramentesítő a penész elleni harcban
A penészedés okai
Mitől is alakulhat ki a magas, penészedéshez vezető páratartalom otthonunkban?
-
főzés olyan konyhában, ahol megreked a pára, a vízgőz
-
fürdés, vagy mosás közben keletkező pára
-
hőhidak, szigetelésbeli problémák sújtotta szegmensekben, ahol a vízgőz kicsapódik
-
olyan helyiségekben, ahol a szellőztetés hiányos
A páramentesítők előnyei
A páramentesítő kiváló eszköz a penész ellen. Viszonylag olcsó és nagyon tartós megoldást jelent a háztartás számára, ráadásul nem kell hatalmas anyagi vagy technikai befektetésbe sem vágnunk magunkat. Kiválóan használható a páramentesítő penész ellen, de ugyancsak érdemes elővenni, amikor “csak” közérzetünket rontja a magas páratartalom.
Fontos megjegyezni, hogy a páramentesítő nem közvetlenül pusztítja el a penésztelepeket, hanem azáltal segít, hogy olyan környezetet teremt, amely nem előnyös a mikrobák elszaporodásának. Több kutatás és szakértő is alátámasztja a páramentesítő berendezések penész elleni hatékonyságát, arról nem is beszélve, hogy megoldja a felületeken kicsapódó nedvesség problémáját is - így nemcsak az egészséget védi, hanem az anyagi kárt is megelőzi.
Ez a páramentesítő módszer olyannyira hatékony, hogy még sörgyárak is használják, hogy megelőzzék a penészképződést. További előnyei egy ilyen készüléknek az allergiás tünetek csökkentése és a dohos szag felszámolása is.
Néhány hatékony penész elleni páramentesítő, amit ajánlunk
A páramentesítő készülékeknek számos típusa és csoportosítása létezik, az alábbiakban mi a kínálatunkban elérhető néhány típust mutatjuk be röviden:
-
Fisher F-DRY301AE4 párátlanító: 30 literes vízkiválasztó kapacitásával ideális páramentesítő penész ellen. 17 kilogrammos tömege garantálja azt is, hogy a ház “forró pontjaira” tudjuk könnyedén mozgatni. Halk, diszkrét és hatékony társ a nem kívánt vízpára ellen.
-
Daikin légtisztító - MC55W: ez a készülék nemcsak a párát, de a mikrobákat, allergéneket, pollent és port is segít eltávolítani. HEPA szűrővel rendelkezik, továbbá ionizátorral és UV-C lámpával felszerelt eszköz. Fizikai paraméterei és kialakítása miatt diszkrét, energiafogyasztása kedvező.
-
Gree Daisy párátlanító GDN20AV-K5EBA1A: beépített LED-kijelzővel, időzítőrendszerrel és “okos” programozásával ez a készülék egy modern megoldás bármely otthon számára, ahol a pára és a penészedés problémát okoz.
Milyen esetekben és hogyan használjunk a párátlanítót?
A páramentesítő készülékek sokoldalú berendezések, amelyek nagyban és sikerrel növelhetik lakásunk komfortját és segíthetik közvetve megőrizni saját egészségünket is - nem is gondolnánk egyszerre, hogy mennyire változatos helyzetekben lehet hasznunkra a páramentesítő a penész ellen.
Tegyük fel, hogy csőtörés történik otthonunkban vagy éppen festettünk. Ezekben az esetekben a legmagasabb fokozaton érdemes üzemeltetni a párátlanító berendezést, hiszen normális esetben nem jellemző páraforrás van a házban.
Egyszerűbb és hétköznapi példa az, ha nincsen lehetőségünk a nedves ruhát kintre teregetni, vagy éppen a téli időszakban kifejezetten beltéren szoktuk ezt megoldani. Ilyenkor a magas páratartalom elkerülése miatt és a gyorsabb ruhaszárítás érdekében érdemes páramentesítőt használni. A berendezést a kiteregetett ruháknak háttal kell beállítani, mert ekkor a ruhák felől szívja el a levegőt, így azok gyorsabban száradnak.
Nehezen szellőztethető helyeken (ilyen például a fürdőszoba) könnyen kialakulhat magas páratartalom és ezáltal penészedés. Mivel a párátlanító berendezések nem olyan nehezek (10-15 kg), ezért könnyen mozgathatóak, így érdemes néha áthelyezni őket és más-más helyiségekben használni időről időre, például a fürdőszobában zuhanyzáskor.
Amennyiben nagy esőzés van, valamint ez több napon át tart, akkor is ajánlott használni páramentesítőt beállított relatív páratartalommal. Hasonló a helyzet újonnan vásárolt, de régi ingatlan esetén, aminek a “szárításán” bizony dolgozni kell - ebben egy párátlanító nagy hasznunkra lehet.
Hogyan működnek a páramentesítő berendezések?
A párátlanító berendezések működése nem bonyolult. Általában az úgynevezett kompresszoros hűtve szárító gépek családjába tartoznak. A levegő vízgőztartalma a hidegebb felületeken (elpárologtató) lecsapódik és ezt az elvet használja ki a páramentesítő is.
Lényegében azt is mondhatjuk, hogy ez is egy hűtőgép. A berendezés egy levegőszűrőn keresztül szívja be a párás levegőt. Ez ezt követően egy elpárologtató felületen megy át, ahol lecsapódik a pára a hideg felületen, mely lecsöpög a gyűjtőtartályba. Itt található egy szintjelző és egy biztonsági kapcsoló, ami azt jelenti, hogy ha megtelik a tartály, akkor kikapcsol a párátlanító és jelez, hogy ki kell üríteni a tartályt. A következő része a kondenzátor, ami fűti a levegőt és így fújja ki a ventilátor segítségével. Lényegében, amennyit hűt a berendezés, annyit is fűt, ezért nem változik a páramentesítő miatt a helyiség hőmérséklete.
A hűtésről és a klímák működéséről linkelt blogbejegyzésünkben írtunk bővebben. Páramentesítő berendezéseinket pedig az alábbi linken érhetik el.