Pár szó elöljáróban
A lakossági szférában a legnagyobb energiafelhasználás a lakóingatlanokhoz kapcsolódik. Ugyanakkor a nagy energiaigény mellett megjelenik a korszerűtlenség és az elavult technológiák alkalmazásának problémái, amelyek egyáltalán nem kedveznek a fogyasztás mértékének.
A 2022-es intézkedések mellett azonban már az áramszolgáltatók is igyekeznek ösztönözni bennünket, hogy növeljük megújuló energia alapú energiafelhasználásunkat. Aki a villanyszámlával kapcsolatban már kutakodott a szolgáltatónál, minden bizonnyal rátalált az A kategóriákon túli tarifákra is. A továbbiakban ezeket, a H tarifát és a kivezetés alatt álló GEO tarifát vesszük górcső alá.
Ezeknek a kedvezményes tarifáknak az a célja, hogy minél többeket ösztönözzenek egy zöldebb átállásra. Azonban már itt fontos leszögezni két tényt:
-
a H tarifa egy szezonális lehetőség, amely minden évben október 15-től április 15-ig él,
-
a GEO tarifa pedig 2021. szeptember 21-től megszűnt, így csak azokat érinti, akiknek szerződése e dátum előtt köttetett, vagyis egyre kevesebb embert.
A H tarifa jellemzői
A H tarifát megújuló energiát hasznosító berendezések villamosenergia-ellátására lehet igényelni 2010 óta. Ez a konstrukció 30-40 százalékkal kedvezőbb árfekvésű, mint az A és B tarifa, ugyanakkor szükséges hozzá külön (vagy úgynevezett kéttarifás) villanyóra kiépítése.
A H tarifa egyik legfontosabb ismérve, hogy csak a fűtési szezonban, tehát október 15. és április 15. között a nap összes órájában igénybe vehető, mint kedvezményes tarifa. Ezen időszakon kívül azonban a második mérőórán szereplő felhasznált energiamennyiség esetén is az A1 tarifa költségét számolja fel a szolgáltató. Ebből következik, hogy a kedvezmény azoknak előnyös, akik télen is villamos energiával működő megújuló energiaforrást hasznosító rendszerrel fűtenek. Fan-coil hőszivattyús vagy direkt elpárolgású hőszivattyús rendszerekhez mindenképpen használható, de split klíma esetén csak arra a készülékre vonatkozik, amely SCOP értéke legalább 3 (ezért kiesik a lehetőségek közül a villanykazán vagy az elektromos fűtőpanel).
A SCOP, ahogyan az MVM szolgáltató is írja, “(szezonális fűtési jóságfok) a hőszivattyú-/légkondicionáló rendszerek esetében alkalmazandó szezonális teljesítmény-együttható, amely a készülék fűtés esetén jellemző energiahatékonysági jósági fokát mutatja, azaz hogy a befektetett villamos energiából mennyi hőenergiát lehet kinyerni.”
Összességében a H tarifa téli alkalmazás esetén kedvező lehetőség (ráadásul ekkor megszakítás nélkül, folyamatosan elérhető), ha hőszivattyúval vagy megújuló energiaforráshoz kiépített rendszerrel rendelkezünk. A H tarifa további előnye, hogy a HMV (használati melegvíz) készítésnél fontos időszakban is használható a berendezés, csupán a fűtési időszakon kívül magasabb (általános) tarifával.
A H tarifa igénylése
A H tarifa igénybevételéhez a számunkra illetékes áramszolgáltatóval kell egyeztetni, tőlük kell kérni igénylőlapot, amelyen meg kell adnunk a csatlakoztatni kívánt eszközök adatait, releváns jellemzőit.
A munkát csak erre jogosult, regisztrált szerelő végezheti el, az egész folyamat pedig nagyjából két hetet vesz igénybe.
A GEO tarifa megszűnt 2021. szeptember 1-jén
A nevéből is gondolhatjuk, hogy a GEO a tarifa környezetbarát jellegére utalt, ami azt jelenti, hogy megújuló energiaforrást hasznosító berendezések bekötéséhez volt alkalmazható ez a mérési-számítási konstrukció.
Ugyanakkor, ahogyan már említettük, ez a lehetőség 2021. szeptember 1-től megszűnt, csak az egykori ELMŰ-ÉMÁSZ ügyfelek rendelkezhetnek még GEO tarifával. Ennek ellenére röviden bemutatjuk ezt a már kivezetett tarifát is.
Milyen berendezésekhez igényelhettünk Geo tarifát?
A GEO tarifára és az ahhoz kapcsolódó előnyökre csak akkor vethettünk szemet, ha épp hőszivattyú vagy klíma telepítésén gondolkodtunk, mivel csak hűtő-fűtő berendezésekre lehetett igényelni.
Hátrányos volt a GEO tarifában az, hogy naponta kétszer kétórás időszakban szünetelt a vezérelt szolgáltatás, így reggel 8 és 10 között, valamint délután 4 és 6 között nem volt lehetséges vele a fűtés vagy hűtés sem. Ennek kiküszöbölésére fűtés szempontjából lehetséges volt hőtároló beépítése.
Az alábbi klíma berendezésekre vagy hőszivattyúkra lehetett kérni a GEO tarifát:
-
2-6 kW névleges fűtőteljesítmény esetén az EUROVENT által megadott minimum SCOP érték: 4,1
-
6,1-12 kW névleges fűtőteljesítmény esetén az EUROVENT által megadott minimum SCOP érték: 3,8
-
12 kW névleges fűtőteljesítmény felett az EUROVENT által megadott minimum COP érték (A2/A20): 3,0. A 12kW feletti levegő/levegő készülékek pillanatnyi (COP) értékeknek +2 °C külső, és +20 C belső hőmérséklet mellett kell teljesülniük.
Keress minket bátran, ha kérdésed van!
Látható, hogy van némi lehetőség a H tarifával arra, hogy kedvezményesen fűtsük télen ingatlanunkat: nem kevés pénzt tudunk spórolni vele, ha igénybe vesszük a szolgáltató ezen ajánlatát. Természetesen a fent említett feltételeknek meg kell felelni.
Ha felkeltette ez a lehetőség az érdeklődésedet és úgy gondolod, hogy Rád is vonatkozik, esetleg klíma, vagy hőszivattyú vásárláson töröd a fejed, akkor ne habozz, keress minket bizalommal és minden kérdésedre válaszolunk személyre szabottan, hogy a lehető legpontosabb információk birtokában vágj bele bármilyen energetikai döntésbe!