Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Napelem, mint hosszútávú befektetés

Powerie Csapat
2021. 08. 17. 21:12:05
Napelem, mint hosszútávú befektetés

Amikor napjainkban háztartási méretű kiserőművekről beszélünk (háztetőre szerelt napelemkollekció), az egyik legégetőbb kérdés mindig az, hogy megéri-e és milyen gyorsan fog ez megtérülni a napelem telepítés. A mai blogunkban a napelemes rendszerek pénzügyi oldalára kalauzolunk el Titeket, ahol szeretnénk kihangsúlyozni, hogy elsősorban a lakossági fogyasztók számára elérhető megoldásokat vizsgáltuk.

Alapok a napelem telepítéssel kapcsolatban

Néhány alapvetés tisztázása fontos, amelyek bár valószínűleg mindenki számára ismertek, fontos őket tisztázni. A háztetőre szerelt napelemes rendszer méretezési szempontjai függenek az ingatlan méretétől, a tájolástól és a villanyszámla összegétől is. Az ezek alapján meghatározott optimális rendszerméret bekerülési költsége pedig hatást gyakorol a megtérülésre.

A rendszerméret mellett hatással van a megtérülésre az is, hogy szaldós, vagy bruttós elszámolási modellben termel a rendszerünk. A linkekre kattintva elolvashatjátok az említett két elszámolási rendszerről szóló blogbejegyzésünket is. A jelenlegi gyakorlat szerint úgy tervezzük meg rendszeredet - amennyiben a fizikai paraméterek engedik -, hogy az havi szinten számolva lehetőleg pont fedezze a villanyszámla-költségidet. Ennek oka, hogy a túltermelés nem kifizetődő, ugyanakkor a rendszerméret növekedése nagyban megdobja a bekerülési költséget, ezáltal rontja a megtérülési rátát.

Nem elhanyagolható szempont a rezsicsökkentés sem. Jelenleg a lakosság nagyon kedvező áron jut villamos energiához, amely „rontja” a napelempark megtérülését, hiszen mint korábban említettük, a lényegi nyereség egy napelemes rendszer megépítésével a pénzösszeg, amelyet nem kell befizetnünk a szolgáltató felé. A hatóságilag csökkentett energiaárakat valószínűleg előbb-utóbb emelni kell, mert a jelenlegi rendszer a szolgáltató szektort helyezi nehéz helyzetbe. Ezért, ha a jövőben a lakossági villamosenergia-árak növekednek, akkor a megtérülési ráta természetesen javulni fog, hiszen tulajdonképpen a drágább energia megvételét tudjuk kiváltani a saját termeléssel.

Előnyök-hátrányok, amelyeket mérlegelned kell egy napelemes rendszer befektetésénél

Előnyök:

  • A napelemek elsősorban saját használatra termelnek villamos energiát. Amikor lakásunkat energetikai szempontból korszerűsítjük, akkor rendszerint nagyobb villanyszámlával kell számolnunk, mint korábban, ezért a korszerűsítés mellé egyre gyakrabban merül fel ötletként a napelemek felszerelése
  • A fentebb említettek szerint az energiaár emelkedés hosszútávon egy várható fordulat világszerte. Napelemes rendszer segítségével legalább részben függetleníthetjük magunkat a villamos energia árának változásától
  • Rugalmasan bővíthető, amennyiben a tető- és inverterméret engedi, ezért később az emelkedő villamosenergia-igény is fedezhető napelem segítségével ez bizonyos fokig. A meglévő rendszerhez épített további napelemeknek fajlagosan kisebb a bekerülési költsége

Hátrányok:

  • Az javítási és karbantartási költségek a tulajdonost terhelik (a garanciaidőt követően)
  • A napelemek teljesítmény romlása az évek múlásával egyre jelentősebb. Ennek mértéke típustól, technológiától függ. Fontos megemlíteni ugyanakkor, hogy a legtöbb gyártó teljesítménygaranciát vállal a napelemes rendszerekre
  • Aki nem rendelkezik családi házzal vagy olyan ingatlannal, ahová bármilyen formában is érdemes lenne napelemeket telepíteni, az alapesetben nem tudja kihasználni ennek a rendszernek az előnyeit. Erre a hátrányra részben megoldást kínálnak a cikkünk végén tárgyalt energiaközösségek

A napelemes rendszer megtérülésének kiszámítása

A megtérülés több komponens függvénye. A hozzávetőleges számítások elvégzéséhez azonban használhatunk egy általános képletet, amely az alábbi módon írható fel:

Beruházási költség [Ft] / (Megtakarított energia [kWh/év] x Energia ár [Ft/kWh])= Megtérülés [év]

Magyarországi viszonylatban átlagosan 8-10 évet kell számolni a megtérülésre egy lakossági napelemes rendszer esetében. Ez után tekinthető úgy, hogy a rendszer hasznot is termel, azonban mindig fontos figyelni a garanciaidőre és szükséges karbantartásokra is. Fontos kiemelni viszont, hogy a megtérülési idő a technológia fejlődésével és versenyképesebbé válásával várhatóan csökken a jövőben.

A szükséges rendszerméret és így a beruházási költség elsősorban fogyasztásuktól az ingatlan elhelyezkedéséttől és tájolásától függ. Ahogy említettük korábban a Powerie Kft-nél elsősorban akkora teljesítményű napelem rendszert kiépítésre törekszünk, mely pont fedezi az éves/havi áramfogyasztásunkat. Ennek oka, hogy a jelenleg használt szaldós elszámolás miatt így érhetjük el az ügyfeleink számára a legkedvezőbb megtérülési időt.

Kérj ajánlatot napelemes rendszerre vagy írj az info@powerie.hu email címre!

A jövő befektetése – energiaközösség

Az energiaközösség egy új entitás a villamosenergia-rendszerben, amelynek lényege, hogy lakossági felhasználók egy csoportja, közös döntés alapján elhatározza, hogy egy egységként vesz részt a piacon, továbbá lehetőségük van arra is, hogy közös használatra termelőegységet hozzanak létre, amely termeléséből később részesedhetnek is.

A Villamosenergia Törvény az alábbi módon definiálja az Energiaközösség fogalmát:

66/B. § *  (1) Az energiaközösség szövetkezet vagy nonprofit gazdasági társaság formában működő jogalany, amelynek elsődleges célja nem a pénzügyi haszonszerzés, hanem hogy a tagjai számára, vagy az energiaközösség létesítő okiratában megjelölt működési területen környezeti, gazdasági és szociális közösségi előnyöket biztosítson azáltal, hogy villamosenergia termelés, tárolás, fogyasztás, elosztói rugalmassági szolgáltatás nyújtása, villamosenergia-megosztás, aggregálás, a közúti közlekedésről szóló törvény szerinti elektromobilitás szolgáltatás nyújtása és elektromos töltőberendezés üzemeltetése tevékenységek közül legalább az egyiket végzi.

Ezt úgy a legegyszerűbb értelmezni, hogy annak a felhasználónak is lehetősége lesz napelemes rendszert létesíteni – amennyiben a közösségi akarat is mellette áll – akiknek korábban erre nem volt lehetősége, különböző okok miatt. Ilyen ok lehetett például a drága bekerülési költség, amely egy teljes rendszer megépítése esetén valóban nagyon magas is lehet. Ezzel a törvényi lehetőséggel viszont elérhető, hogy a teljes rendszer bekerülési költségének csupán egy kis részét kelljen egy felhasználónak kifizetnie.

Egy másik ok lehetett pusztán a nem megfelelő ingatlan is. Például egy társasház lakóinak sokszor egyáltalán nincs lehetőségük arra, hogy napelemes rendszert létesítsenek, mert az ingatlan paraméterei ezt nem teszik lehetővé. Amennyiben viszont alkotnak egy Energiaközösséget, akkor lehetőségük nyílhat egy naperőmű létesítésére, valahol a távolban, amelynek a termelése onnantól kezdve az Energiaközösség tulajdonát fogja képezni.